Round Twin Shower Set with ABS Top Shower Head Top Water Inlet
$265.00 Original price was: $265.00.$215.00Current price is: $215.00.
Prices are for online purchases only
SKU
SS2128-N+SS2138-ABS+HHS-R4
Categories Chrome, Twin Shower | Shower Stations
PRODUCT INFORMATION
| MATERIAL & FINISH | |
| Main Material | Shower Head & Handheld Shower: ABS plastic; Shower Rail & Bracket Holder & Diverter: Solid Brass; Water Hose: Stainless Steel |
| Colour | Chrome |
| Finish | Polished(Electroplated) |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| Water Pattern for Handheld Shower | 3 Functions :Spray, Massage, Mist |
| Water Pressure | Main Water Pressure Only |
| Swivel | Shower head with a 360° swivel ball joint to adjust |
| Water Inlet Position | Top Inlet, G 1/2” female end |
| SIZE & DIMENSIONS | |
| Size of Rain Shower Head | 200mm x 200 x 15mm(8 inch) |
| Height of Shower Rail | 1012mm |
| Hose Length | 1.5m water hose |
| CERTIFICATION | |
| WaterMark | Approved |
| WATERMARK Licence No | WMK25817 |
| WELS | Approved |
| WELS Licence No | 1375 |
| WELS Registration No | S09773 |
| WELS Star Rating | 3 Star, 8.5L/M |






