300mm Height Chrome Round Twin Shower Set Top Water Inlet
$259.00 Original price was: $259.00.$199.00Current price is: $199.00.
Prices are for online purchases only
SKU
SS2138-N+SS0119+HHS-R11
Categories Chrome, Twin Shower | Shower Stations
PRODUCT INFORMATION
| MATERIAL & FINISH | |
| Main Material | Shower Head & Handheld Shower: ABS plastic; Shower Rail & Diverter: Solid brass; Water Hose: Stainless steel |
| Colour | Chrome |
| Finish | Polished(Electroplated) |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| Swivel | Shower head with a 360° swivel ball joint to adjust, 180° swivel bracket holder |
| Water Inlet Position | Top inlet, G 1/2” female end |
| SIZE & DIMENSIONS | |
| Size of Rain Shower Head | 200mm x 200 x 15mm(8 inch) |
| Height of Shower Rail | 300mm |
| Hose Length | 1.5m water hose |
| CERTIFICATION | |
| WaterMark | Approved |
| WELS | Approved |






