520Hx500Wx120D mm Chrome Square Electric Heated Towel Rack 4 Bars
$194.00 Original price was: $194.00.$149.00Current price is: $149.00.
Prices are for online purchases only
SKU
CH04.S.HTR
Categories Accessories, Heated Towel Rail
PRODUCT INFORMATION
| MATERIAL & FINISH | |
| Main Material | Stainless Steel |
| Colour | Silver |
| Finish | Painted |
| TECHNICAL INFORMATION | |
| Size | 520x500x120mm |
| Shape | Square |
| Bars | 4 Bars |
| Voltage | AC220-240V 50HZ |
| Power | 50 watts only (Energy saving helper) |
| Temperature | Range of temperature is 53℃-58℃, constant temperature at 55℃ |
| Plug Connection Position | Power cable can be installed both left or right side |
| Power Line | 1.2m power cord to plug into a grounded 3-pin electrical outlet |
| Power Line Installation | Can be installed with exposed cord or concealed cord |
| Upside Down Install | Yes |
| Waterproof Switch | With built-in waterproof on/off switch |
| Heat Up Time | Takes 18-22 minutes to heat up, 20 minutes to reach full warmth |
| CERTIFICATION | |
| SAA Approved | Approved |
| Protection Rating | IP55 |
| WARRANTY | |
| 5 Years Warranty | 5 years warranty on replacement parts or finish |
| 1 Year Warranty | 1 Year for surface faults like chips or fading or any other manufacturer’s fault; 1 Year free replacement on parts |
| PACKAGE CONTENTS | |
| Main Product | 1x 4 bars heated towel rail |
| Installation Accessories | Some installation accessories |
NOTE:
After-sale warranty is not available if the wall-in installation is not operated by professional licensed electrician。








